Schedule – 2018

 

This is the 2018 schedule, however content will be updated between now and 9 June.

Mon, Jun 5
Time Activity Instructor(s)
9:00-10:00 Lecture 1.1: Introduction to the course & quantitative genetics  FHL, Steve Arnold, Joe Felsenstein
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:15 Lecture 1.2: Molecular quantitative genomics Patrick Phillips
11:15-11:30 Discussion
11:30-12:15 Lecture 1.3: Inheritance of a single trait & response to selection Steve Arnold
12:15-1:15 Lunch
1:15-1:30 Individual photos (at rock in front of main office building)
1:30-2:15 Exercise 1.1: Estimation of heritability:  Parent-offspring regression in R: Steve Arnold
2:15-2:30 Discussion
2:30-3:30 Lecture 1.4: Multivariate inheritance & response to selection  Steve Arnold
3:30-3:45 Discussion
3:30-4:30 Exercise 1.2: Multivariate inheritance: matrix algebra in R and PCP software  Phillips & Arnold
4:30 – 5:00 Discussion
Tue, Jun 6
Time Activity Instructor
9:00-9:45 Lecture 2.1: Estimation of inheritance with fixed & random effects Pat Carter
9:45-10:15 Discussion
10:15-11:00 Exercise 2.1: Using MCMCglmm in R to estimate inheritance parameters Pat Carter
11:00-11:15 Discussion
11:15-12:15 Lecture 2.2: Selection as a surface Steve Arnold
12:15-1:30 Lunch
1:30-2:30 Exercise 2.2: Estimating a selection  surface  Arnold & Simon
2:30-2:45 Discussion
2:45-3:45 Lecture 2.3: Evolution on a surface: The adaptive landscape Steve Arnold
3:45-4:15 Discussion
4:15-4:30 Group photo, on knoll to right of main lab building (walk around porch)
Wed, Jun 6
Time Activity Instructor
9:00-10:00  Lecture 3.1: Simulating the evolution of the G-matrix  Adam Jones
10:00 -10:30 Discussion
10:30-11:30  Exercise 3.1: G-matrix stability and evolution  Jones & Arnold
11:30-12:00 Discussion
12:00-1:00 Lunch
1:00-3:00  Lecture/Exercise 3.2: Brownian motion on phylogenies: contrasts and general linear models  Emília Martins and Joe Felsenstein
3:00-5:00 Lecture/Exercise 3.3: A relatively painless overview of OU processes on phylogenies and their interpretation  Brian O’Meara and Marguerite Butler
Thur, Jun 7
Time Activity Instructor
9:00-10:30 Lecture/Exercise 4.1: Long-term evolution Josef Uyeda
10:30-11:15 Lecture/Exercise 4.2: Morphometrics on phylogenies Joe Felsenstein
11:15-12:15 Lecture/Exercise 4.3: Making sense of your output: assessing confidence in model selection and parameters using parametric bootstrap Marguerite Butler
12:15-1:15 Lunch
1:15-3:00 Lecture/Exercise 4.4: Environments, maps and climates Emília Martins
3:15-5:00 Lecture/Exercise 4.5: Measurement error, identifiability, and model adequacy Brian O’Meara
Fri, Jun 8
Time Activity Instructor
9:00-10:30 Lecture 5.1: Accounting for sexual radiation with coevolutionary models & OUwie Steve Arnold
10:30-12:00 Lecture/Exercise 5.2: Phylogenetic natural history: uniting data-driven and hypothesis testing frameworks  Josef Uyeda
12:00-1:00 Lunch
1:30-3:00 Lecture/Exercise 5.3: The threshold model Joe Felsenstein and Josef Uyeda
 3:30-4:30 Discussion: Overview of workshop topics  All lecturers and participants
4:30-5:00 Workshop feedback